Spotkanie Koła 7.02.2016r.

Na najbliższym spotkaniu Koła 7-go lutego kolega Izydor Hiller poprowadzi wykład na temat: "Kolejność prac w pasiece w ciągu roku". Zapraszamy.
Spotkanie opłatkowe Koła

           
Grudniowe spotkanie Koła


Tradycyjnie jak co roku na grudniowym spotkaniu naszego Koła odbył się konkurs na najsmaczniejszy miód.
Z roku na rok uczestników i miodów jest coraz więcej, więc wybór najsmaczniejszego jest dużym wyzwaniem.

Najlepszym i ich pszczołom gratulujemy !!!

Dyplomy i nagrody wręczymy na spotkaniu noworocznym.
Relacja ze szkolenia p. Cezarego Kruka - 29.11.2015r.

Bardzo liczna grupa pszczelarzy wzięła udział w tym roku w szkoleniu zorganizowanym przez WZP. Poruszonych zostało dużo tematów z zakresu hodowli i chorób pszczół a także gospodarki pasiecznej. Szkolenie było bardzo interesujące i każdy z uczestników miał okazję aby usystematyzować a także poszerzyć swoje wiadomości.
Pan Cezary Kruk udostępnia na swojej stronie materiały szkoleniowe - www.apis-polonia.euSZKOLENIE DLA PSZCZELARZY NALEŻĄCYCH DO RKP GDAŃSK, POSIADAJĄCYCH NUMER WETERYNARYJNY PASIEKI - 29.11.2015r godz. 8:00 - 16:00 w Gdańsku - PODR ul. Trakt Św. Wojciecha 293

Tytuł szkolenia: "HODOWLA PSZCZÓŁ, GOSPODARKA PASIECZNA ORAZ CHOROBY PSZCZÓŁ"

Wykładowca: p. Cezary Kruk, główny specjalista ds. pszczelarstwa w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Organizator: WZP w Gdańsku w ramach programów dotowanych przez UE, poprzez ARR

Tematy szkolenia:

1. Całoroczna gospodarka pasieczna
2. Hodowla pszczół
3. Pożytki pszczele
4. Choroby pszczół
5. Zatrucia pszczół - zapobieganie i postępowanie po zatruciu
6. Zapylanie roślin przez pszczoły i plonotwórcza rola pszczół

W ramach szkolenia uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, certyfikat zaświadczający ukończenie szkolenia oraz obiad. Koszt dojazdu oraz częściowy koszt organizacji szkolenia, w kwocie 30 zł, ponosi uczestnik szkolenia.
SYMPOZJUM PSZCZELARSKIE 24.10.2015r Lubań

Sympozjum Pszczelarskie na temat chorób pszczół odbędzie się 24 października o godz. 9.30 w Pomorskim Centrum Pszczelarskim w Lubaniu

Szczegóły Sympozjum
DOTACJE 2016

Aktualne informacje o dotacjach na rok 2016, druki umów, a także inne dokumenty znajdują się w zakładce
Formularze

II Pomorska Konferencja Pszczelarska w Lubaniu 7 czerwca 2015r. godz. 12.00

W czerwcu spotykamy się w Lubaniu.
Msza św. w Kościele w Lubaniu - godz. 10.00, natomiast konferencja rozpocznie się o g. 12.00Informujemy, że na najbliższym spotkaniu 12 kwietnia będą wydawane leki.

Przypominamy również, że aby mieć możliwość korzystania z dotacji w przyszłym roku należy opłacić składki członkowską i ulową do końca kwietnia.
VI Lubelska Konferencja Pszczelarska, I Międzynarodowe Sympozjum Pszczelarskie 6-8 lutego 2015r.

    W pierwszy weekend lutego w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli odbyła się szósta konferencja pszczelarska. W tym roku hasłem przewodnim konferencji i zarazem pierwszego międzynarodowego sympozjum było "Pszczelarstwo, wielofunkcyjna aktywność". Tradycyjnie odbyło się wiele bardzo interesujących wykładów a forum dyskusyjne przeciągało się do późnych godzin nocnych. Pan dr Zbigniew Kołtowski opowiedział o znaczeniu pszczół w zapylaniu roślin entomofilnych. Pszczelarz Bazyli Chomiak podzielił się swoimi doświadczeniami na temat gospodarki na pożytkach wrzosowych. Pan prof Bogdan Kędzia przedstawił trzy zagadnienia: wosk pszczeli w lecznictwie, produkty pszczele w onkologii oraz czerw trutowy i osyp pszczół jako nowe produkty apiterapeutyczne. Pani dr Małgorzata Bieńkowska w trakcie swojego wykładu na temat możliwości hodowli pszczół odpornych na pasożyta Varroa dectructor przedstawiła kolegów z Bieneninstitut w Niemczech. Pracują oni w projekcie finansowanym ze środków UE pod nazwą SMARTBEES, który obejmuje 11 krajów, będzie trwał do 2018 roku i ma na celu obserwacje i analizy prowadzące do wyselekcjonowania pszczół odpornych na pasożyta varroa destructor.
Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.smartbees-fp7.eu . Koordynatorem projektu w Polsce jest p. dr Bieńkowska (Oddział Pszczelnictwa IO w Puławach).
W trakcie konferencji p. Antonina Shashina i Maksim Illin z Rosji poprowadzili warsztaty apiterapeutyczne, na których można było nauczyć się jak wykonać maść propolisową czy nalewkę z odchodów barciaka.
Drugiego dnia tematyka wykładów dotyczyła chorób pszczół. Swoje materiały zaprezentowali: p. dr Krystyna Pohorecka (PIW IB Puławy), p. dr Marek Chmielewski (UP Lublin), p. dr Juraj Toporcak (Univerzita Veterinarskeho Lekarstva ze Słowacji), p. dr Grzegorz Borsuk (UP Lublin)i p. dr Krzysztof Olszewski (UP Lublin).
Trzeciego dnia w programie konferencji znalazły się wykłady p. Tomasza Strojnego o pszczelarstwie w Afryce, p. Mariusza Chachuły o pszczelarstwie w Kazachstanie i p. Cezarego Kruka o próbach selekcji pszczół odpornych na varroa destructor.Składki członkowskie i ulowe oraz ubezpieczenie OC na 2015r.

Informujemy, że na spotkaniu 8-go lutego będą zbierane składki członkowskie, ulowe i OC na rok 2015.

     Składki na rok 2015 nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku i wynoszą:

- członkowska - 40 zł od osoby
- ulowa - 3,50 zł od rodziny pszczelej


Składka ubezpieczenia OC, jak w roku ubiegłym, wynosi 5,50 zł od jednej pasieki (za jedną pasiekę należy uznać pasiekę liczącą do 50 rodzin pszczelich - każde dalsze rozpoczęte 50 rodzin liczy się za następne pasieki). Ponadto składkę OC liczy się od każdej lokalizacji pasieki, nawet jeżeli jest ona mniejsza niż 50 rodzin.

Składki można wpłacać przelewem na konto Koła. Prosimy o opis przelewu w następującym formacie:

imię nazwisko, członkowska 40zł, ulowa 3,50zł x ilość uli, oc 5,50zł x ilość pasiek

Nr rachunku bankowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdańsku:
Bank Pocztowy

39 1320 1120 2467 7851 2000 0002


Potwierdzenie przelewu lub wpłaty KP należy przechowywać przez 6 lat.

Szkolenie 06.02.2015r. godz. 10.00, sala nr 8 PODR Gdańsk Lipce

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje szkolenie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej obejmujące uwarunkowania prawne przy sprzedaży bezpośredniej, działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
Szkolenie poprowadzą Inspektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciel Urzędu Skarbowego.
Zachęcamy do udziału w szkoleniu.

Informacja o szkoleniu i harmonogram seminariów powiatowych województwa pomorskiego ze strony PODRPoniżej ważne informacje na temat terminów dotacji w roku 2015:

Leki będą wydawane już w marcu - należy przynieść zaświadczenie weterynaryjne na lutowe spotkanie.

Faktury na sprzęt należy w tym roku dostarczyć do końca kwietnia.

Faktury zakupu matek i odkładów dostarczamy do 15 lipca.  1,     2,     3,     4,     5,     6,     7  Designed by Gojama